środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Grand Prix dla Bielskiego Chóru Kameralnego

2013-05-22 20:10:57 (ost. akt: 2013-05-22 11:51:18)

Autor zdjęcia: UM Barczewo

Zakończył się XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie! Trwający przez trzy dni 16-18 maja Festiwal przyciągną wielu słuchaczy i fanów muzyki i kultury wysokiej.

Święto muzyczne rozpoczęto w czwartek późnym, ciepłym popołudniem przed pomnikiem Feliksa Nowowiejskiego na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie, wszystkich gości uroczyście powitał Burmistrz Miasta Barczewa pan Lech Jan Nitkowski i Dyrektor Organizacyjna Danuta Zielonka. Zebrani wszyscy zaproszeni goście oraz chórzyści, przepięknie odśpiewali „Rotę” Feliksa Nowowiejskiego.

Następnie wszyscy udali się przemarszem ulicami miasta pod Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego- Muzeum, gdzie zaśpiewano „Hymn Warmii”, po czym Gospodarz Miasta z synem kompozytora-Janem Nowowiejskim, córką Bogną i organizatorami festiwalu powitali wszystkich serdecznie polską tradycją, czyli chlebem i solą, po czym ten ogromny pochód podążył do amfiteatru, gdzie odbył się Koncert inauguracyjny festiwalu, który rozpoczął słowem wstępnym Dyrektor artystyczny festiwalu prof. Benedykt Błoński z p. Danutą Zielonką, którzy zaprezentowali wszystkim książkę pt. „Pieśń chóralna Feliksa Nowowiejskiego”, niesamowite wydawnictwo stworzone dzięki osobom związanym z festiwalem Pany prof. Januszowi Bogdanowi Lewandowskiemu oraz Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich. Książka jest ukłonem do wszystkich melomanów i chórów biorących udział w festiwalu. Na koncercie inauguracyjnym wszystkie chóry zaprezentowały się w dowolnym repertuarze i było to fantastyczne show.

W piątek od rana w kościele Św. Anny rozbrzmiewały głosy chóralne ponieważ przez cały dzień trwały przesłuchania konkursowe. Jednocześnie trwały koncerty towarzyszące w całym powiecie olsztyńskim. Każdy chór miał szansę poznać nasz region oraz zaprezentować się przed publicznością w malowniczych miejscowościach Warmii: Olsztyn, Święta Lipka, Klebark, Wielki, Bartąg, Wipsowo, Bartołty Wielkie, Ramsowo, Barczewo, Kronowo, Kolno, Purda, Lutry, Dywity, Łęgajny, Olsztynek, Świątki, Frączki, Gietrzwałd, Wójtowo. Wieczorem odbyło się ognisko dla chórzystów w „Starym Folwarku” w Tumianach gdzie chórzyści mieli szansę się poznać i pośpiewać razem.

W sobotę od rana w czasie trwania przesłuchań konkursowych, odbywała się sesja naukowa w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie-Muzeum. Sesja która jest stałym ważnym elementem festiwalu, w tym roku odbyła się pod hasłem: „Muzyka organowa i chóralna w twórczości Feliksa Nowowiejskiego”. Dziesięciu wybitnych znawców tematu, wykładowców i profesorów wygłosiło dziesięć bardzo interesujących referatów. Wieczorem po bardzo intensywnych trzech dniach festiwalowych odbyła się gala i koncert laureatów w Kościele Św. Anny w Barczewie. Organizatorzy bardzo serdecznie chcą podziękować wszystkim sponsorom, firmom, instytucjom, osobom indywidualnym za pomoc bez której nie odbyła by się tak wielka impreza.

źródło: informacja prasowa UM Barczewo
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages