środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Barczewo na szlaku dróg Św. Jakuba

2013-07-16 23:12:31 (ost. akt: 2013-07-16 23:13:00)

Od lata 2011 roku Barczewo i Wipsowo znajdują się na zaszczytnej trasie dróg Św. Jakuba. Stylizowana muszla jest symbolem szlaków nazwanych imieniem tego najsławniejszego pielgrzyma. Miejscowości z naszej gminy znalazły się na trasie przebiegającej przez tereny Warmii i Mazur, która łączy się z trasą Suwalską. Dzięki temu rozpoczynając pielgrzymkę w Olsztynie można dotrzeć aż do Sejn, skąd zaledwie kilka kroków na Litwę.

Odcinek – „Suwalszczyzna” i „Mazury i Warmia” – szlaku Camino Polaco został uroczyście otwarty pod patronatem JE Abp Wojciech Ziemby, Metropolity Warmińskiego i JE ks. bp Jerzego Mazura, ordynariusza Diecezji Ełckiej.

Odcinek od Olsztyna do granicy polsko – litewskiej ma około 313 km i przebiega przez najciekawsze tereny województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Usiany jest takimi zabytkami jak gotyckie kościoły (Kętrzyn, Reszel, Olsztyn), klasztory (Sejny, Wigry, Święta Lipka, Barczewo), kapliczki i krzyże przydrożne (między Świętą Lipką, a Reszlem).

Pielgrzymi wędrujący samotnie lub w niewielkich grupach znajdą na szlaku niedrogie, często bezpłatne noclegi w domach parafialnych, kwaterach prywatnych, internatach szkolnych czy schroniskach młodzieżowych (konieczne jest posiadanie własnego śpiwora). Camino Polaco została przebyta już w 2010 roku przez pierwszych pielgrzymów z Łotwy, Austrii, Szwajcarii i Francji.

Szlaki można przebywać pieszo lub rowerem. Służą pielgrzymom którzy chcą przemierzać Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Bo właśnie przeżycie duchowe jest najważniejsze na tym szlaku.

Nie jest to więc szlak turystyczny: jest to raczej szansa na „rekolekcje w drodze”. Europejskie drogi Św. Jakuba znajdują się w m.in : Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Holandii, Danii. Został również wytyczony szlak w Afryce Północnej. I właśnie w tym szerokim gronie miast z całej Europy znalazły się Barczewo i Wipsowo.

Więcej informacji na www.camino.net.pl

Grzegorz Gawrylczyk
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pielgrzym #1154122 | 89.144.*.* 27 lip 2013 14:13

  Autor artykułu, p. Grzegorz chyba nie ma pojęcia co to jest Camino, jaki jest sens i cel pielgrzymowania!!! Jak określiła go wcześniejsza komentatorka, "Pisarczyk z Barczewskiej Trybuny Ludu", powybierał pewne informacje, sklecił i wyszło co wyszło. " ...rozpoczynając pielgrzymkę w Olsztynie można dotrzeć aż do Sejn, skąd zaledwie kilka kroków na Litwę...". Chociażby, jeśli celem pielgrzymowania "Camino" jest Droga św. Jakuba wiodąca do Santiago de Compostela w Hiszpanii, choć fragmentami wiodącymi przez różne kraje, to oczywistym jest, że pielgrzymi idą od granicy litewskiej w stronę Olsztyna, i dalej na zachód, a nie odwrotnie, jak pan napisał panie Grzegorzu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak #1145611 | 31.174.*.* 17 lip 2013 14:38

  Teraz jakie koszty poniesie Barczewo że znajdą się na Szlaku Jakubowym?.Biskup Warmiński Zięba niech upamiętni pierwszego biskupa z naszych ziem Piusa 2.Rok 1458 Eneasz Sylwiusz miał objąć diecezję warmińską jednak parę miesięcy pózniej został Papieżem.Był pierwszym w dziejach biskupem ziem polskich który osiągnął tiarę papieską.Karol Wojtyła był następnym Polakiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zośka #1145279 | 5.185.*.* 17 lip 2013 09:15

  Pisarczyk z Barczewskiej Trybuny Ludu spłodził dzieło haha...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages