Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Wielki deszcz w Łęgajnach

2013-08-21 10:37:27 (ost. akt: 2013-08-21 10:37:22)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu archwium

Takiego deszczu nie pamiętają najstarsi mieszkańcy gminy Barczewo. W piątek 12 lipca niebo rozpłakało się już po południu i lało jak z cebra do późna w nocy. Intensywność opadów była katastrofalna i trwała przez kilkanaście godzin. Niestety nieszczęścia chodzą parami więc monstrualnym opadom towarzyszył porywisty wiatr.

Co prawda infrastruktura kanalizacyjna była sprawna i wytrzymała nagły napór wody jednak nie była w stanie przyjąć tak znacznej ilości wody, która ciągle do niej spływała. Pompy transportujące deszczówkę pracowały na najwyższych obrotach jednak nie mogły uporać się ze skutkami nawałnicy. Nawet urządzenie o potężnej mocy, które obsługuje Zakład Karny w Barczewie, nie mogło szybko uporać się z tak ogromną ilością wodnego surowca. Ucierpiały wszystkie miejscowości w gminie – najbardziej Łęgajny, Barczewo i Wójtowo. W samym mieście ulice dosłownie zamieniły się w wartkie potoki. Najdobitniej przekonali się o tym mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych. Posiadacze garaży i piwnic mieli mnóstwo pracy z pozbyciem się wody z zalanych pomieszczeń. Żywioł nie oszczędził także przydomowych ogródków. W muzeum Feliksa Nowowiejskiego zostały pozalewane eksponaty. Stary dach nie wytrzymał niezmierzonych ilości wody. Słowa uznania należą się barczewskim strażakom, którzy przez całą dobę, bez chwili wytchnienia, pomagali najbardziej poszkodowanym. Pierwsze zgłoszenia otrzymali już o godz. 15. – To była najdłuższa nasza akcja – podkreśla Piotr Mostek, Prezes OSP w Barczewie. Podziękowania należą się także pracownikom Zakładu Wodociągu i Kanalizacji oraz wszystkim mieszkańcom, którzy w bezinteresowny sposób pomagali swoim sąsiadom w walce z „mokrym” żywiołem. Z wielka wodą tego dnia walczył też Olsztyn oraz gmina Jeziorany.

Grzegorz Gawrylczyk
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TURYSTA #1179244 | 31.174.*.* 23 sie 2013 16:55

  ULICE W ŁĘGAJNACH SĄ TYLKO Z NAZWY.PROPONUJĘ AUTOROWI ARTYKUŁU SPACER PO UL.KLONOWEJ.ZAPEWNIAM ŻE AUTEM NIE PRZEJEDZIE PRZEZ CAŁY ROK.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. synoptyk #1177316 | 89.228.*.* 21 sie 2013 17:45

  O zdarzeniu z 12 lipca pisze się 21 sierpnia ! nieżle !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages