Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Ich atutem były zadbane zabytki

2013-11-17 12:00:00 (ost. akt: 2013-11-17 18:22:39)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Miasta Dobrego Życia to sieć miast zrzeszonych w Cittaslow. Komitet Koordynacyjny zdecydował o przyjęciu w poczet członków dwóch kolejnych miejscowości z Warmii: Barczewa i Dobrego MIasta.

Ruch Cittaslow, który ma logo ze ślimakiem, symbolem spowolnienia życia, skupia miasta do 50 tysięcy mieszkańców. Ruch narodził się w 1999 roku w Greve di Chianti we Włoszech. Jego główną ideą jest poprawa jakości życia w tych miejscowościach, dbałość o potrzeby turystów, wreszcie promocja lokalnego dorobku. Do Krajowej Sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach należą Biskupiec, Bisztynek, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Reszel i Ryn.

— I od niedawna my! — podkreśla Lech Nitkowski, burmistrz Barczewa. — Musieliśmy przejść weryfikacje, aby dostać się do sieci. Cieszę się, że wypadło to pomyślnie. Czego spodziewamy się po członkostwie w sieci? Jesteśmy teraz w wielkiej, światowej rodzinie. Dla naszego miasta to doskonała promocja, prestiż. Być może będziemy mogli skorzystać z pieniędzy na różne projekty.
Miasta, które są w sieci, muszą się wykazać w dziedzinie ochrony środowiska i zabudowy historycznej oraz wspierania alternatywnych źródeł energii. W Barczewie np. wykorzystano dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację wschodniej części Starego Miasta.

Wśród nowych członków sieci Cittaslow znalazło się także Dobre Miasto. — Jakie były nasze atuty przy weryfikacji? — zastanawia się burmistrz Stanisław Trzaskowski. — Na przykład odnowiliśmy wiele zabytkowych obiektów w mieście, mamy wysoki stopień zwodociągowania i gazyfikacji w gminie.
wu-ka

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zośka #1253526 | 79.190.*.* 25 lis 2013 19:21

  IP #1252847 | 46.134.*.* to urząd miasta. Wszystko jasne zamiast pracować piszą komentarze. W końcu Cittaslow. Po co pracować Cittaslow.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do wilka #1252847 | 46.134.*.* 24 lis 2013 19:10

  Pleć pleć byle długo. A Sam się dowartościujesz. Pozdrawiam grupę z ŁASU. Trzeba wiedzieć co się mówi. Ale po co. Przecież do tego potrzeba jest zarówno wiedza jak i minimum inteligencji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wilk1945 #1251694 | 213.25.*.* 23 lis 2013 06:56

  proszę przekazać ludkowi który prowadzi bip Barczewo aby należycie i w trybie natychmiastowym zamieszczał informacje wszelkie z działalności Miasta Barczewo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wilk1945 #1251693 | 213.25.*.* 23 lis 2013 06:38

  Czas wreszcie powiedzieć trochę prawdy np. Barczewo. Budżet miasta ogołocony, zaciągane są nowe pożyczki na cele bieżące miasta, brak menadżera który wspomagał by Burmistrza Miasta, rozdymana administracja jednostek budżetowych oraz likwidacja kierowników a mianowanie dyrektorów tylko po to aby gaże były niebo wyże, to co wyrabia się w tym mieście to aż zakrawa na kpinę demokracji i kapitalizmowi. Infrastruktura miasta wodociągi i kanalizacja remont kapitalny a sieć burzowa której nie ma!!! podłączona jest do kanalizacji a pchamy to do Olsztyna za jakie pieniądze panie burmistrzu, drogi w mieście w opłakanym stanie jak i liczne budynki komunalne, proszę nie mylić wyremontowane wspólnoty mieszkaniowe bo 100% wkładu to mieszkańców a 0% miasta, smród od kanalizy zieje latem na osiedlu słonecznym a wodociągi podają wodę tak zanieczyszczoną że filtry zapychają się w wspólnotach mieszkaniowych, tyle pieniędzy zmarnowanych na rzecz ZUKu lata przygotowań, nawet w pierwszym punkcie kryterium o przetargu nie mogły sprostać a jeszcze były dwa kryteria które wyszły na zero, nie przestrzegania prawa przez Zakład Budżetowy ZBK-wykonywanie usług komercyjnych we Wspólnotach Mieszkaniowych, radze się przyjrzeć Radzie Miasta bo to jest wasze zadanie które ma być zaspakajanie potrzeb społeczeństwa miasta Barczewa a statut mówi wyraźnie co wolno, narażacie się na kontrole z NIKu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ja #1249427 | 83.11.*.* 20 lis 2013 17:50

  lizać lizać ale dokładnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages