Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Łosiery w Barczewie

2014-06-11 11:07:15 (ost. akt: 2014-06-11 12:56:23)

Autor zdjęcia: Grzegorz Gawrylczyk

Powrót do warmińskich i lokalnych tradycji sprzed 400 lat. Barczewskie Łosiery z okazji III Franciszkańskiego Festynu Rodzinnego znowu zawitają w Barczewie.

Od ponad czterystu lat, 13 czerwca jest w Barczewie szczególnym dniem, związanym z uroczystością odpustową św. Antoniego Padewskiego. Od czasu, kiedy kościół św. Andrzeja Apostoła został odnowiony przez biskupa warmińskiego, kardynała Andrzeja Batorego i dobudowano do niego boczną kaplicę św. Antoniego, do Barczewa zaczęły zdążać liczne rzesze wiernych.

Według źródeł historycznych, pierwsze informacje o uroczystościach odpustowych ku czci św. Antoniego Padewskiego pochodzą z roku 1609. Obecnie obraz pochodzący z 1867 roku, przedstawiający św. Antoniego z Dzieciątkiem, umieszczony jest w bocznej kaplicy franciszkańskiego kościoła. - To właśnie z tym obrazem związany jest ogromny rozwój kultu św. Antoniego na Warmii. W dawnym Wartemborku, tyle się słyszało o cudownym obrazie, że każdy chciał tam być" - (W. Zenderowski, „Wiadomości Barczewskie", 2009, nr 5, s. 8).

Na odpust św. Antoniego, przychodzili liczni wierni z Barczewa a także pielgrzymi z bliższych i dalszych miejscowości na Warmii. Przybywały "łosiery" (w gwarze warmińskiej piesze pielgrzymki) by wyjednać u Boga dla swoich wiosek i miast przemożne wstawiennictwo św. Antoniego. U kresu wędrówki, starym zwyczajem, ofiarowali też do świątyni wota - świece, które zapłonęły przed obrazem świętego. Różne były koleje losu antoniańskich łosierów przez wieki, jak też i wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, Warmii i Barczewa. Jednak kult św. Antoniego we franciszkańskim kościele ciągle był i jest żywy.

Po wieloletniej przerwie, w 2012 roku, do św. Antoniego znów zawitały łosiery z pobliskich wiosek. W tym roku, Uroczystości Odpustowe odbędą się w sobotę 14 czerwca na placu przyklasztornym w Barczewie.

Program:

godz. 11 - powitanie łosierów przybyłych do Barczewa od strony południowej
godz. 11.30 - powitanie łosierów przybyłych do Barczewa od strony północnej
godz. 12 - uroczysta suma odpustowa
godz. 14-21 - III Franciszkański Festyn Rodzinny
godz. 21-24 - dyskoteka w amfiteatrze miejskim

Zapraszamy do Barczewa! Zapraszamy do św. Antoniego! Przybywajcie! Pieszo, na rowerze, motocyklu, autokarem, samochodem, jak tylko kto może...


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego

Olsztyńska24 Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego – Artykuły Internautów

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lolek #1415247 | 81.15.*.* 11 cze 2014 13:26

  A kiedy dni Barczewa ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages