Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Barczewo skończyło 650 lat

2014-10-25 14:00:00 (ost. akt: 2014-10-25 13:49:38)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Minęło sześć i pół wieku od powstania Barczewa! Z tej okazji odbyła się tu konferencja naukowo-historyczna, która uświetniła jubileusz miasta, zwanego Warmińską Wenecją.

Skąd nazwa Warmińska Wenecja? Stąd, że w Barczewie, które leży nad Pisą Warmińską i w części nad rzeką Kiermas, jest 14 mostów i kładek. Prawdopodobnie względy obronne zadecydowały, że 650 lat temu założono tu miasto. Mówiono o tym m.in. na konferencji naukowo-historycznej w wyremontowanym przez wsparciu środków unijnych Salonie Muzycznym — Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego, autora muzyki do „Roty”, który urodził się w Barczewie. Konferencję poprowadził archeolog Arkadiusz Klimek, mieszkaniec gminy.

Dwóch sołtysów


Wcześniej jednak Beata Rychta, właścicielka jednej z olsztyńskich galerii i miłośniczka Barczewa, przekazała muzeum XIX-wieczną paterę. — Przejrzyjcie strychy i piwnice, być może znajdziecie tam stare przedmioty, które są związane z waszym miastem, może i z samym Feliksem Nowowiejskim — zaapelowała do zebranych.

Prelekcje na konferencję przygotowali: Grzegorz Białuński, Felix Biermann, Christofer Herrmann, Arkadiusz Koperkiewicz, Robert Klimek, Jerzy Kiebik, Ryszard Tomkiewicz oraz barczewianin Wojciech Zenderowski. Mówiono m.in. o trudnych początkach miasta, codziennym życiu dawnych mieszkańców, o czasach współczesnych, w tym o rewitalizacji wschodniej części Starego Miasta, badaniach archeologicznych pod Barczewkiem oraz planach na najbliższą przyszłość.

Słuchacze poznali też kilka ciekawostek z historii miasta. Na przykład średniowieczne Barczewo miało dwóch sołtysów. Po zaginięciu aktu lokacyjnego pierwszego miasta, trzeba było go odtwarzać na podstawie relacji świadków. Jak głosi ludowa legenda, budowę zamku poprzedziło nadzwyczajne zjawisko: podczas mszy świętej nad ołtarzem ukazała się biała gołębica.
Odbyła się także część literacka — spotkanie z olsztyńskim poetą Kazimierzem Brakonieckim, który urodził się w Barczewie.

Wykopaliska pod Barczewkiem


Duże zainteresowanie wzbudziła relacja z przeprowadzanych latem tego roku badań archeologicznych pod Barczewkiem. Zanim bowiem powstało Barczewo (Wartenburg), w 1325 roku wybudowano w sąsiedztwie jeziora Wadąg, w pobliżu dzisiejszego Barczewka miasto. Była to pierwsza lokacja Barczewa, z polecenia biskupa Eberharda z Nysy, o czym wspominały średniowieczne kroniki niemieckie. W 1354 roku miasto zburzyli Litwini. Niemal natychmiast zdecydowano o jego odbudowie, nad Pisą Warmińską, u ujścia rzeki Kiermas. Akt lokacji wydano w 1364 roku.

— Wzgórze za Barczewkiem, gdzie prowadzimy wykopaliska, to nasze Warmińskie Pompeje, stąd nazwa projektu, które finansowo wsparło niemieckie Ministerstwo Kultury za pośrednictwem uniwersytetu w Getyndze — powiedział Arkadiusz Koperkiewicz, archeolog z Uniwersytetu Gdańskiego. — Podobnie jak w starożytnych, zniszczonych przez kataklizm Pompejach, na terenie istniejącego tu kiedyś miasta, spalonego przez Litwinów wczesnego Barczewa, zachowały się relikty przeszłości.

Badania doprowadziły do odkrycia m.in. monet, naczyń ceramicznych, ozdób, fragmentów broni. Być może część z nich będzie eksponowana na poddaszu ratusza, który obecnie jest w remoncie. To część dużego projektu, wspartego przez środki unijne.

A wkrótce kulturalna i turystyczna baza Barczewa wzbogaci się o kolejny obiekt: zaadoptowany na salon wystawowy i salę muzyczną dawny kościół ewangelicki. Być może już w przyszłym roku odbędzie się tu część koncertów Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WieMa83 #1535748 | 178.213.*.* 6 lis 2014 20:13

  Wszystkiego dobrego z okazji 650 urodzin :-)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. stas #1521196 | 77.252.*.* 26 paź 2014 08:05

  Barczewko jest starsze od Barczewa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages