Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Barczewo – wciąż nie odkryta kraina

2014-11-05 14:26:03 (ost. akt: 2014-11-05 14:17:29)

Autor zdjęcia: Grzegorz Gawrylczyk

Pierwsza konferencja naukowa na temat dziejów Barczewa i okolic za nami. Miejscem całodziennego spotkania historyków i zaproszonych gości był zmodernizowany i wyremontowany Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

W środę 22 października muzeum po gruntownym remoncie uroczyście otworzył Burmistrz Barczewa Lech Nitkowski. W miejscu poświeconym najbardziej znanemu mieszkańcowi Barczewa licznie zebrana publiczność usłyszała kilka ciekawych referatów. Ich autorzy przybliżyli dawne dzieje Barczewa i okolic.

Większość informacji dotyczących historii barczewskiej ziemi jest znana zwłaszcza starszym mieszkańcom. Po raz pierwszy jednak zostały one ujęte w naukowe ramy. Słuchacze niezwykle bogatych w informacje wykładów nie kryli zdziwienia jak ciekawą historycznie jest gmina Barczewo. Konferencja była podzielona na 3 części – „Barczewo (Wantenburg) w średniowieczu”, „Miasto w nowożytności” oraz „Czasy współczesne”.

Z siedmiu odczytów wzbogaconych o zdjęcia i statystyki, można było dowiedzieć się m.in. jak wyglądało życie codzienne w dawnych czasach. Odnalezione w czasie prac archeologicznych czy remontowych przedmioty i dokumenty rzuciły światło na cienie i blaski życia w minionych epokach. Począwszy od samego powstania miasta aż po czasy współczesne.

Najnowsze rezultaty prac archeologicznych prowadzonych na terenie Barczewka (czyli pierwszego miejsca ulokowania Barczewa) przedstawił Arkadiusz Koperkiewicz. Miejsce niezwykle ciekawe, nie bez przyczyny zwane „Warmińskimi Pompejami” wedle zapowiedzi będzie dalej eksplorowane naukowo. Ślady dawnych dziejów, na które natknęli się tam badacze dostarczą nam zapewne jeszcze wielu cennych informacji. Drewniane grodzisko w Barczewku zostało kompletnie zniszczone w 1354 roku, w wyniku najazdu Litwinów.

Naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił także rezultaty odkryć archeologicznych przy okazji rewitalizacji części barczewskiego Starego Miasta. Robert Klimek, pomysłodawca konferencji, w swoim wystąpieniu podsumował między innymi wszystkie zapomniane już budowle znajdujące się w okolicach Barczewa. Okazuje się na przykład, że w okolicach grodu nad Pisą jest najwięcej tzw. wałów podłużnych w Polsce.

Swoją wiedzą podczas konferencji podzieli się także: Grzegorz Białuński, Christofer Herrmann, Jerzy Kiełbik, Ryszard Tomkiewicz i Wojciech Zenderowski. W najbliższym czasie, na podstawie wygłoszonych referatów ukaże się publikacja naukowa - pierwsze tego typu wydawnictwo o Barczewie. Konferencja doskonale wpisała się w przypadające w tym roku 650 - lecie miasta. Zakończył ją niezwykle osobistym wystąpieniem, urodzony w Barczewie, Kazimierz Brakoniecki.Organizatorem owocnego w historyczne fakty spotkania naukowców było Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie.

Grzegorz Gawrylczyk

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1534103 | 83.11.*.* 5 lis 2014 14:52

  Słuchaczy było tylu że ściany trzeszczały. Konferencja tylko dla wybranych gdyż brak informacji że coś takiego bedzie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages