środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Artystyczne dusze pod warmińskim niebem

2015-08-18 09:42:23 (ost. akt: 2015-08-18 09:50:00)
Barczewo, nazywane Warmińską Wenecją, ze względu na kilkanaście mostów i kładek na rzekami Pisa Warmińska i Kiermas, jest wdzięcznym tematem do malowania.

Barczewo, nazywane Warmińską Wenecją, ze względu na kilkanaście mostów i kładek na rzekami Pisa Warmińska i Kiermas, jest wdzięcznym tematem do malowania.

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Lilie wodne, wiekowe chaty, malownicze lasy i inne elementy przyrody, krajobrazu i architektury warmińskiej były natchnieniem dla malarzy, którzy uczestniczyli w międzynarodowym plenerze artystycznym, który po tygodniu zakończył się 15 sierpnia. Uczestniczyli w nim twórcy z Warmii, w tym Barczewa i Litwy.

Plener, dofinansowany przez gminę Barczewo, realizowany był w oparciu o dwa projekty: "Warmia artystycznie", przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Barczewie, która wchodzi w skład Centrum Kulturalno-Biblitecznego oraz Senioralny Plener Artystyczny "Pod warmińskim niebem", opracowanie barczewski oddział Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalnego "Pojezierze". Barczewo, nazywane Warmińską Wenecją, ze względu na kilkanaście mostów i kładek na rzekami Pisa Warmińska i Kiermas, jest wdzięcznym tematem do malowania. Obok walorów przyrodniczych, zachwyca odrestaurowana starówka.

Plener zainaugurowało spotkanie malarzy w pożydowskiej bożnicy, obecnie Galerii Sztuki "Synagoga", siedziby SSK "Pojezierza". O historii związanej z tym obiektem opowiedziała Krystyna Szter, prezes oddziału. Z Barczewa artyści udali się do Gąsiorowa w gminie Purda nad Jeziorem Gąsiorowskim.

To miejscowość, gdzie żył, pracował i rzeźbił ksiądż Jan Suwała, wcześniej związany z dekanatem barczewskim. Od pięciu lat odbywają się tu plenery artystyczne, organizowane przez malarkę Annę Rok a ich celem jest odrestaurowanie galerii rzeźby sakralnej autorstwa księdza Suwały. W tym roku na plenerze, którego komisarzem był olsztyński malarz Edward Ratuszyński, malowano Warmię.

— Czuje się tu ducha tej krainy — mówią litewskie malarki Irena Sunokiene z Vilkaviskis ( dawniej Wyłkowyszki) i Ausrine Dubauskiene z Marjampola ( Barczewo utrzymuje kontakty partnerskie z Kybartai na Litwie, okręg marjampolski.

Chwalono sobie domową kuchnię Genowefy Trzcińskiej, opiekunki galerii i gospodyni pleneru, która rzeźbi, a może zacznie malować.

Jedni artyści, w tym Tadeusz Brzeski z Olsztyna, malowali i w Barczewie, i w Gąsiorowie. Tylko w Barczewie studenci miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na zakończenie pleneru spotkano się w Galerii Sztuki "Synagoga" na wernisażu. Pokazano tu kilkadziesiąt poplenerowych prac, z których część pozostanie na miejscu i będzie elementem promocji gminy Barczewo i Warmii.

Władysław Katarzyński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages