środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Kolejna warmińska kapliczka uratowana przed zniszczeniem

2015-11-02 10:39:18 (ost. akt: 2015-11-02 11:16:20)
Kapliczka w Ruszajnach została zbudowana w 1860 roku.

Kapliczka w Ruszajnach została zbudowana w 1860 roku.

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Trudno sobie wyobrazić Warmię bez przydrożnych kapliczek. Niektóre z nich pamiętają początki XVII wieku, są więc świadkami zdarzeń, przemian, a przede wszystkim dziedzictwa tych ziem. Dzięki staraniom mieszkańców i samorządu Powiatu Olsztyńskiego warmińska kapliczka w Ruszajnach odzyskała dawne piękno.

Kapliczka w Ruszajnach została zbudowana w 1860 roku. Od tego czasu nie była ani razu remontowana, przez co jej stan, zarówno wizualny jak i architektoniczny, znacząco podupadł. Mieszkańcy wsparci przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich zaczęli więc działać. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy, festyn i aukcję prac plastycznych lokalnych artystów. Zebrali aż 10,5 tys. zł. Następnie Stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem o wsparcie do Powiatu Olsztyńskiego skąd otrzymało dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł. Znaleźli się też inni donatorzy. W sumie koszt kapliczki wyniósł 22 tys. zł.

Kapliczka przed remontemPrace remontowe rozpoczęły się 21 września tego roku, po wcześniejszej ekspertyzie konserwatora zabytków. W ramach renowacji m.in. zostały wzmocnione fundamenty, wyczyszczone spoiny i odświeżone cegły. Najwięcej zabiegów wymagała jednak dzwonniczka, umiejscowiona w górnej części kapliczki. Teraz zostały wymienione belki, położony dach z blachy miedzianej, a sam dzwon odrestaurowany. 28 października odnowiona kapliczka została poświęcona przez lokalnego proboszcza.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. serilt #1855610 | 31.63.*.* 11 lis 2015 20:43

    szacun dla mieszkańców Ruszajn, pamiętając o przeszłości budują przyszłość

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages