środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Inauguracja roku Nowowiejskiego w Barczewie

2016-01-19 15:45:53 (ost. akt: 2016-01-19 15:56:48)
Inauguracja roku Nowowiejskiego w Barczewie

Inauguracja roku Nowowiejskiego w Barczewie

Autor zdjęcia: mat. prasowe

W rodzinnym mieście kompozytora, czyli w Barczewie, 18 stycznia odbyła się inauguracja Roku Nowowiejskiego. Na uroczystości pojawiło się wiele znanych osobistości z Barczewa i okolic.

Uchwałą Sejmu RP rok 2016 został ogłoszony Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Uroczystości inaugurujące obchody odbyły się 18 stycznia w Barczewie. Ani data, ani miejsce nie powinny dziwić, wszak w Wartemborku (dawna nazwa Barczewa) Feliks Nowowiejski się urodził. Z kolei tego dnia obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci kompozytora.

Uroczystości rozpoczęły się od nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, w której wzięło udział wielu gości, m.in. powiatowi radni Grażyna Gałęziewska, Krystyna Szter i Tadeusz Plawgo, a także dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach Janusz Ciepliński i dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego Piotr Sułkowski. Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odczytała list Starosty Olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak. - Z dużym przekonaniem o słuszności idei nazwania roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego dwukrotnie zwracałam się w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cieszę się, że pomysł znalazł tak wielu entuzjastów. Postać urodzonego w Wartemborku kompozytora, zasługuje na to bezsprzecznie. Tak samo jak mieszkańcy Powiatu Olsztyńskiego zasługują na to, by miejsce, z którego pochodzą, w którym żyją i pracują, powiązać z twórczością wybitnego kompozytora. Jako spadkobiercy myśli patriotycznej, tak bliskiej Nowowiejskiemu, mamy obowiązek i zaszczyt popularyzować jego twórczość oraz wartości z niej płynące. Życzę nam wszystkim roku obfitego we wzruszenia artystyczne, estetyczne i patriotyczne – napisała starosta.

Podczas uroczystości prelekcję na temat życia i twórczości Feliksa Nowowiejskiego wygłosił dr Krzysztof Szatrawski, z kolei barczewscy radni przyjęli uchwałę o ustanowieniu pieśni „O Warmio moja miła” hymnem Barczewa. Tego dnia nie mogło zabraknąć muzyki… Podniosłym momentem było wspólne wykonanie „Roty” przez wszystkich zgromadzonych. Więcej utworów Nowowiejskiego można było wysłuchać w Salonie Muzycznym, gdzie wystąpił chór Moderato. Po oficjalnej części uroczystości delegacja Powiatu Olsztyńskiego złożyła kwiaty pod pomnikiem słynnego kompozytora przy barczewskim gimnazjum.
Rok Feliksa Nowowiejskiego z całą pewnością będzie obfitował w wydarzenia kulturalne, związane z twórczością autora „Roty”. Tymczasem już wkrótce, bowiem 7 lutego, będziemy świętować 139. rocznicę urodzin kompozytora.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wolf #1910760 | 81.15.*.* 19 sty 2016 19:57

    Autorze sprawdź najpierw gdzie stoi pomnik Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages