środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Pobili rekord Polski śpiewając Hymn Warmiński

2016-06-06 08:00:41 (ost. akt: 2016-06-06 08:02:30)

Autor zdjęcia: Wu-Ka

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zdobył Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Podczas festiwalu, który odbywał się w dniach 2-4 czerwca, pobito rekord Polski w chóralnym odśpiewaniu Hymnu Warmińskiego, kompozycji Nowowiejskiego.

Swój udział w festiwalu, w mieście, gdzie urodził się słynny kompozytor, zapowiedziało 15 chórów, w tym dwa z Białorusi. Niestety tym ostatnim ze względów formalnych nie pozwolono przekroczyć granicy. Pozostałe wzięły udział nie tylko w konkursie, ale również w koncertach towarzyszących w Barczewie i na terenie powiatu. Jedną z największych atrakcji była próba ustanowienia rekordu Polski w wieloosobowym odśpiewaniu na barczewskiej starówce Hymnu Warmińskiego — pieśni "O Warmio moja miła". Ci, którzy zechcieli wziąć udział w udział w tym wydarzeniu, byli starannie policzeni. A chętnych zgłosiło się aż 640!
— Lubię śpiewać i słuchać śpiewu oraz brać udział w czymś, co jest nietypowe — powiedziała nam Helena Piotrowskia z Olsztyna.

Wśród wieloosobowego chóru byli też m. in. księża i policjanci, uczniowie szkół, nauczyciele, kupcy i wolontariusze.

— Jeszcze w życiu tak wielkim zespołem nie dyrygowałem! — przyznał przed próbą pobicia rekordu prof. Benedykt Błoński z UWM, któremu powierzono to zadanie. — Mam nadzieję, że pomogą nam chóry, które biorą udział w festiwalu, a też się tu pojawiły.

Po czym pan Benek, dyrektor Rady Artystycznej festiwalu, wspiął się po drabince na wóz strażacki miejscowej OSP, zajął miejsce dyrygenta i podniósł batutę. A potem zabrzmiał donośnie Hymn Warmiński. Trwał dokładnie 6 minut i 19 sekund. Tyle osób w historii polskiej muzyki chóralnej jeszcze tej pieśni nie śpiewało. Najważniejsza dla chórzystów była jednak rywalizacja w konkursie festiwalowym. Najmłodsi uczestnicy, jak Mikołaj Kopczacki ze Szczecińskiego Chóru Chłopięcego Słowiki, mieli po 9 lat. Wyniki ogłoszono w sobotę, 4 czerwca, w kościele św. Anny. Jury pod przewodnictwem prof. Waldemara Górskiego przyznało Grand Prix Akademickiemu Chórowi Uniwersytetu Gdańskiego, który wykonał m. in. Parce Domine Feliksa Nowowiejskiego i You Are The Sunsihne Of My Life Stevie Wondera. Chór, który istnieje od 1991 roku, prowadzi Marcin Tomczak. A potem wręczono nagrody i wyróżnienia innym laureatom, po czym odbył się koncert galowy.

Władysław Katarzyński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Biuro Rekordów #2211485 | 95.108.*.* 28 mar 2017 23:04

  Rekord Polski został oficjalnie uznany przez Biuro Rekordów - http://biurorekordow.pl/najwiekszy-chor- rekord-polski/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. szok #2011495 | 188.146.*.* 15 cze 2016 23:29

  jakiś ten chór AUG nie wyrośnięty , albo temu co robił fotę coś się pomyliło

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages