środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Dawna świątynia jest nagradzanym Skarbcem Kultury

2017-08-18 12:29:33 (ost. akt: 2017-08-18 12:59:54)
Skarbiec Kultury w Barczewie

Skarbiec Kultury w Barczewie

Autor zdjęcia: Adam Jędraszek

Skarbiec Kultury Europejskiej, który powstał w dawnym kościele ewangelickim, otrzymał ostatnio dwie ważne nagrody, między innymi ministra kultury.

Pierwsza to wyróżnienie w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych" w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, druga to nagroda główna w międzynarodowym konkursie Chiocciola Orange na "Najlepsze praktyki w miastach Cittaslow".

Wybudowany przy ul. Grunwaldzkiej w stylu neogotyckim, pokryty dwuspadowym dachem z wieżą kościół ewangelicki w Barczewie wzniesion w 1871 roku. Po wojnie jeszcze przez jakiś czas odbywały się w nim nabożeństwa, ale ewangelików ubywało. W końcu świątynia została zamknięta. Przejęło ją na składnicę zabytków Muzeum Warmii i Mazur.

W 2009 r. kościół przejęła od muzeum gmina. W latach 2013-2014 przeprowadzono w nim remont. Powstał projekt "Wzrost atrakcji turystycznej gminy poprzez renowację kluczowych obiektów dziedzictwa kulturowego", który został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego.
W listopadzie 2014 r. otwarto Skarbiec Kultury Europejskiej. Po adaptacji dawna świątynia stała się galerią sztuki i salą koncertową. Odbywają się tu m.in. koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego,wystawy z udziałem artystów zagranicznych, prelekcje dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, warsztaty i seminaria oraz różne uroczystości, takie jak obchody Święta Niepodległości.

Zanim rozstrzygnięto oba konkursy, wnioski musiały przejść procedury formalne. Oceniano nie tylko funkcjonalność zgłoszonych obiektów, ale również zachowanie ich w dawnej postaci architektonicznej oraz to, jak są obecnie wykorzystywane.
wu-ka
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages