Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

"Policjant" wyłudził oszczędności życia starszej pani

2018-09-19 13:57:56 (ost. akt: 2018-09-19 14:32:07)

Autor zdjęcia: materiały policji

Pod koniec ubiegłego tygodnia ofiarą oszustów podających się za funkcjonariusza policji padła 89-letnia mieszkanka Barczewa. Pod pretekstem wypadku drogowego w którym rzekomo miał uczestniczyć syn seniorki starsza kobieta w tzw. "poręczeniu majątkowym” przekazała oszustom oszczędności swojego życia.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Komisariatu Policji w Barczewie otrzymali zgłoszenie, że na terenie miasta doszło do wyłudzenia pieniędzy od starszej kobiety. Sprawcy działali metodą na tzw. „policjanta”.

Zaczęło się od telefonu. Gdy kobieta podniosła słuchawkę, po drugiej stronie usłyszała zachrypnięty głos. Miał to być jej syn. Oszust podający się za niego powiedział, że jest chory i że w chwili obecnej przebywa w szpitalu, po czym się rozłączył. Po kilkunastu minutach do 89-letniej kobiety ponownie zadzwonił telefon. Tym razem rozmówca przedstawił się jako funkcjonariusz z wydziału ruchu drogowego z pomorskiej jednostki policji. Fałszywy policjant, przekazał kobiecie informację, że jej syn brał udział w wypadku drogowym i obecnie został on zatrzymany do wyjaśnienia sprawy. Pseudo policjant powiedział seniorce, że jest jedna szansa na to, aby mężczyzna nie poniósł odpowiedzialności i jeszcze tego samego dnia wrócił do domu – wystarczy wpłacić poręczenie majątkowe. Podczas rozmowy nieświadoma niczego starsza kobieta przekazała oszustowi informację, że w domu ma jedynie 12 tys. zł..

Te informacje wystarczyły, aby pod adresem zamieszkania kobiety już po kilkunastu minutach w celu odbioru pieniędzy pojawił się mężczyzna legitymujący się jako pracownik sądu. Wg ustaleń, syn staruszki miał zostać zwolniony do domu o godzinie 17:00. Gdy po godzinie 17:00, seniorka zadzwoniła do swojego syna, aby sprawdzić czy został on wypuszczony z policyjnego aresztu zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. Okazało się, że jej syn jest w trasie i nic mu nie grozi, nie uczestniczył on też w żadnym zdarzeniu drogowym. Wtedy sprawa została przekazana barczewskiej policji.

Policjanci apelują, aby nie wdawać się w rozmowy z nieznanymi nam osobami. Zawsze należy potwierdzić otrzymane najlepiej u najbliższych członków swojej rodziny. W tym przypadku, wystarczyło, aby kobieta w pierwszej kolejności spróbowała zadzwonić do swojego syna. Policja przypominają też, że podczas wykonywania swoich obowiązków nigdy nie prooszą o pieniądze
.

KMP Olsztyn/rp

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wartensyf #2643676 | 37.47.*.* 14 gru 2018 17:54

  Barczewo to te niby miasto pełne dzieci ulicy i pijaczków ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gosia #2584462 | 83.6.*.* 20 wrz 2018 12:28

  Największym oszustwem starszych ludzi są REKLAMY. Babcia usłyszała "Kup telewizor do końca tygodnia a zapłacisz tylko połowę ceny...". Kupiła za 1/2 ceny i... potem okazało się, że drugą połowę musi zapłacić później !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. niestety #2583937 | 83.9.*.* 19 wrz 2018 16:24

  starsi ludzie są naiwni i ufni. Nie wierzą w to, że ktoś chciałby ich oszukać. Moja mama (87 lat) też omal nie padła ofiarą. Tym razem był to "masaż nóg" połączony ze sprzedażą leczniczej pościeli z sierści wielbłądziej, za którą połowę miał zwrócić NFZ. Mama podpisała już dokumenty, cała szczęśliwa, że tak o nią dbają. Na szczęście przyszłam do niej w odpowiednim momencie. Okazało się, że podpisała kredyt na ponad 2.000 zł. Udało się uniknąć konsekwencji. Jak namierzono moją mamę? Ze starej książki telefonicznej (mimo komórki, mama wciąż opłaca numer stacjonarny)- staroświeckie imię i wszystko jasne. Pilnujcie swoich SENIORÓW, oni naprawdę wierzą w uczciwość ludzi, Nie rozumieją, że świat się zmienił. Słowa mojej mamy:" Ale oni byli tacy mili, jak mogliby mnie oszukać?" Takiego postrzegania świata nie da się naprawić. Po prostu pilnujmy, żeby nie stała się naszym mamom, tatom dziadkom żadna krzywda. To tyle...

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sas #2583915 | 81.190.*.* 19 wrz 2018 15:53

  Tyle się pisze, mówi ostrzega w mediach.Niestety głupota ludzka to jest to.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages