Sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Kapitał naszej gminy to przyroda oraz dziedzictwo kulturowe

2018-11-27 13:40:00 (ost. akt: 2018-11-27 13:53:39)

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Z nowo wybranym burmistrzem Barczewa Andrzejem Maciejewskim rozmawiam w jego gabinecie w pierwszym dniu sprawowania urzędu. W sali obrad Rady Miejskiej wybrzmiewają jeszcze echa słów przysięgi, złożonej zgodnie z ustawą, a pan burmistrz uśmiecha się znad komputera.

– Uśmiecha się Pan, ponieważ nie wie jeszcze, co go czeka i pozostaje w błogiej nieświadomości, czy też przeciwnie - jako przewodniczący Rady Miejskiej Barczewa poprzedniej kadencji doskonale zna problemy, którym przyjdzie stawić czoła i nie obawia się tego?
– Czuję się “przygotowany do lekcji”, co docenili także moi wyborcy.

– W czasie poprzedniej kadencji samorządu to Pan, jako przewodniczący Rady Gminy, patrzył na ręce burmistrzowi Barczewa. Teraz wie Pan już zatem, czego może się spodziewać ze strony rady?
– Ta praktyka na pewno pomoże mi w nawiązaniu dobrego kontaktu z radnymi w naszej pracy dla dobra gminy Barczewo. Chociaż to nie ja przecież patrzyłem na ręce burmistrzowi, a odpowiednie komisje Rady, która jest organem stanowiąco-kontrolnym. Burmistrz jest tutaj organem wykonawczym. Te dwa organy tworzą władze gminy i tylko wspólne działanie da nam wymierne efekty w postaci korzyści dla obywateli naszej gminy. Liczę na taką dobrą współpracę z Radą Miejską Gminy Barczewo.

– Barczewo to gmina nieuprzemysłowiona, w związku z czym brakuje w budżecie solidnych podatków od dużych przedsiębiorców.
– To prawda. Dlatego stawiamy na turystykę wykorzystująca walory przyrodnicze gminy. Dodatkowo Barczewo leży po obu stronach najważniejszej arterii komunikacyjnej naszego regionu - drogi krajowej nr 16, co ma znaczenie dla potencjalnych inwestorów.

– Osobny rozdział to komunikacja publiczna. Podobno ktoś uporczywie zrywa rozkłady jazdy busików zwanych Okejkami i w związku z tym do Olsztyna jeździ się “na czuja”.
– To jeden z głównych tematów mojej kampanii wyborczej oraz jeden z moich priorytetów na tę kadencję. Aby każdy mieszkaniec najmniejszej kolonii gdzieś tam ukrytej wśród lasów, nie miał kłopotów z dotarciem i do stolicy swojej gminy, i do stolicy województwa. Przy okazji, zamiast wypuszczać w trasę osobne gimbusy, zapewnimy dzieciom bezpłatny przejazd do szkoły komunikacją publiczną. W każdym autobusie będzie wtedy oczywiście jechał ustawowy opiekun do dzieci. To i tak wyjdzie taniej, i będzie lepiej służyło wszystkim mieszkańcom gminy.

– Jednym z punktów Pańskiego programu wyborczego było zrównanie szans szkół publicznych i niepublicznych.
– Dzieci, młodzi obywatele naszej gminy, mają prawo do nauki w godziwych warunkach. Wiemy, że dla szkół niepublicznych dużym ciężarem bywa konieczność spełnienia różnych wymagań technicznych. Prowadzące te szkoły podmioty nie mogą też pozwolić sobie na inwestowanie w obiekty, które nie są ich własnością. A jest to przecież majątek gminy, zatem to gmina musi o niego zadbać. To zrównywanie szans już się zaczęło. Gmina dowozi wszystkie dzieci na basen w Star Dadaju lub do Olsztyna.

– Kilka lat temu, uwzględniając obecne w gminie obiekty dziedzictwa kulturowego minionych wieków, wypracowano hasło: “Barczewo łączy kultury”.
– Realizujemy je obecnie w projektach związanych z członkostwem w sieci miast Cittaslow. Barczewskie Centrum Kulturalno-Biblioteczne przekształcimy wkrótce w Centrum Wielu Kultur, zarządzające m.in. wiejskimi świetlicami w gminie. Kolejnym projektem będzie “Zagospodarowanie brzegów Pisy”, a trzecim Centrum Aktywizacji, obiekty którego znajdą się w całym mieście.

– Jakie ma pan plany odnośnie oczyszczalni ścieków?
– Okazało się, że bardziej opłaca się wybudować nową, niż wysyłać ścieki rurociągiem do Olsztyna. Dokończymy także budowę barczewskiej sieci wodnej. W kilku miejscowościach nie można już korzystać ze studni, a nie mogą przecież ludzie żyć w XXI wieku bez wody. Także turyści, których chcemy tutaj przyciągnąć, muszą mieć do niej dostęp.
Wielką wagę przykładam także do transparentności finansów publicznych. Żeby mieszkańcy gminy wiedzieli, na co wydawane są środki z budżetu. Będzie można o tym czytać na bieżąco w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Barczewo.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages