Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Barczewo – miasto spod znaku ślimaka

2019-07-31 15:47:18 (ost. akt: 2019-07-31 16:25:25)
Centrum Barczewa z lotu ptaka

Centrum Barczewa z lotu ptaka

Autor zdjęcia: Archiwum Miasta Barczewa

Znakiem Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow jest ślimak. On nigdzie się nie spieszy, a jednak zawsze zdąży wszędzie na czas, żyjąc spokojnie i bezpiecznie, z poszanowaniem dla tradycji, będąc jednocześnie otwartym na nowe idee.

Już dwadzieścia lat temu mieszkańcy małych włoskich miejscowości zwrócili uwagę na wartość spokoju i bezpieczeństwa, jakich doświadczają osoby żyjące na tak zwanej „prowincji”. Wykorzystajcie to, co macie, zamiast wzorować się na pełnych zgiełku metropoliach – głosi „Manifest miast SLOW dla nowego humanizmu bycia i mieszkania” opublikowany na stronie cittaslow.pl.

Istotą tego ruchu jest podnoszenie wartości swojej okolicy dzięki pełnej szacunku dbałości o tradycję, bez odcinania się jednak od, ułatwiających życie, zdobyczy techniki. Jak czytamy dalej na tej stronie: „Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.”

Stolicą Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia Citta Slow jest włoskie Orvieto a należą do niej obecnie 262 miasta, liczące poniżej 50 tysięcy mieszkańców, położone w 30 krajach i terytoriach zależnych.

W Polsce do sieci Citta Slow przystąpiło już 29 miast – z czego 20 na Warmii i Mazurach. Barczewo uczyniło to 9 listopada 2013 roku.


Od tamtego czasu wiele się w mieście zmieniło. W roku 2015 Stowarzyszenie „Polskie Miasta Cittaslow” podpisało porozumienie z Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego dotyczące zabezpieczenia kwoty 204,5 mln zł (51,1 mln euro) w ramach RPO WiM 2014-20 na inwestycje w miastach Cittaslow. Kwoty te są przyznawane w trybie pozakonkursowym, to znaczy, że, aby je otrzymać, nie trzeba startować w konkursie i walczyć z innymi o przyznanie dotacji.

Z tego Gminie Barczewo przypadło ok. 10 500 000 zł. W ramach tychże środków realizowane będą nast. inwestycje:
— Utworzenie Centrum Wielu Kultur za kwotę 2 350 000 zł (kwota dofinansowania ok. 1 900 000 zł),
— Zagospodarowanie Brzegów Rzeki Pisy za kwotę 3 000 000 zł ( kwota dofinansowania ok. 2 415 000zł),
— Utworzenie Centrum Rekreacyjno – Aktywizacyjnego etap I, infrastruktura rekreacyjna i ciągi piesze za kwotę ok. 6 500 000 zł (kwota dofinansowania ok.5 300 000 zł).

Jak mówi Andrzej Maciejewski Burmistrz Barczewa: — Barczewo staje się pięknym i zadbanym warmińskim miasteczkiem chętnie odwiedzanym przez turystów i przyjaznym dla inwestorów. Zapraszam do Barczewa.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Odznaczenie „Slow City” jest marką jakości dla mniejszych społeczności. Podkreśla się, że bycie ‘slow’ nie oznacza zostawania w tyle. Przeciwnie, oznacza używanie nowych technologii w taki sposób, aby sprawić, że miasteczka i miasta staną się idealnym miejscem do życia.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages