Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Barczewo pobiegło pierwszy raz

2014-07-08 13:51:14 (ost. akt: 2014-07-08 14:41:18)

Autor zdjęcia: Grzegorz Gawrylczyk

Pierwsza edycja biegu dla wszystkich Barczewo Biega odbyła się w niedzielę 6 lipca 2014 podczas obchodów 650 - lecia grodu nad Pisą. Na starcie stanęło aż 124 zawodników. Wśród nich byli prawdziwi zawodowcy ale i totalni amatorzy, którzy biegli dla własnej przyjemności. Imprezy tak dobrze zorganizowanej i co najważniejsze z dobrą atmosferą mogą zazdrościć znacznie większe miasta.

Pomysł zorganizowania biegu narodził się w głowach Doroty Zamielskiej i Justyny Grzywińskiej. Panie, mające manię na punkcie biegania, szybko przeszły od słów do czynów i w iście expressowym tempie zorganizowały niemałe przedsięwzięcie. Zwycięzcami biegu już na starcie byli wszyscy jego uczestnicy ponieważ nie siedzieli w domu przed telewizorem tylko pokonali dystans trudnych 5 kilometrów. Pogoda także nie ułatwiała biegu ponieważ był tropikalny upał.

Wszystko zaczęło się od profesjonalnej rozgrzewki przeprowadzonej na rynku starego miasta przez Pawła Pszczółkowskiego. Przesympatyczny propagator biegów na bieżąco także komentował cały bieg, a także przybliżał ideę biegania licznie zgromadzonej publiczności. Kiedy zegar barczewskiego ratusza wskazał godz. 15 zawodnicy ruszyli w stronę pobliskiego Zalesia.

Po przebiegnięciu ponad połowy trasy zbiegli z asfaltu w polną drogę kierując się w stronę Barczewa. I tam właśnie rozpoczął się prawdziwy morderczy wysiłek. Meta znajdowała się tuż obok barczewskiego amfiteatru. Zwycięzcą biegu został Wojciech Kopeć. Zawodnik z Olsztynka, startujący z numerem 13, uzyskał czas równych 17 minut. Drugi na mecie był mieszkaniec Morąga, Kamil Chodorowicz (czas 17:21). Jako trzeci, po bardzo dobrym finiszu, przybiegł Krzysztof Sulewski (17:45).

Zawodnik z Jezioran tuż przed metą, dosłownie o „grubość koszulki” wyprzedził Daniela Kochna z Mikołajek. Najszybszym z przedstawicieli gospodarzy był Marek Symerewicz. Najszybszą z kobiet była mieszkanka Rynu Alina Grądek z czasem 23 minut 14 sekund. Jako druga z pań przybiegła Joanna Kozłowska z Olsztyna. Dystans biegu pokonała w czasie 24 minut 6 sekund. Bardzo udanie wystartowała przedstawicielka Barczewa Justyna Grzywińska, która ustanowiła swój rekord życiowy i zajęła zaszczytne 3 miejsce wśród przedstawicielek płci pięknej. Najmłodszym uczestnikiem biegu był Mateusz Ławreszuk.


Natomiast najstarszym biegaczem był Janusz Królikowski. Klasyfikację drużynową wygrali mieszkańcy Mrągowa, wyprzedzając drużynę Barczewo Biega oraz Pszczółkowski Team. Na mecie na szyi każdego z uczestników zawisł piękny pamiątkowy medal. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się na scenie amfiteatru, które z wielkim polotem poprowadziła Dorota Zamielska.

Udanego startu biegaczom gratulował Burmistrz Barczewa, Lech Jan Nitkowski oraz przedstawiciel głównego sponsora firmy KAMAL - Adam Szczegodziński. Jednak największe brawa należą się nie tym którzy stanęli na przysłowiowym pudle, a amatorom z dalszych miejsc którzy na sportowo postanowili spędzić niedzielne popołudnie. Profesjonalne zawody zawsze wzbudzają, dodające sił, sportowe emocje. Są także ukoronowaniem zazwyczaj samotnych i żmudnych treningów.

Jeśli tak udanie wypadła pierwsza edycja biegu to aż miło pomyśleć co będzie podczas kolejnej edycji, którą ambitnie zapowiadają organizatorzy. Patrząc na uśmiechy zawodników na mecie na pewno sprawcy pozytywnego zamieszania nie zawiodą ich w tym względzie. Czekamy z niecierpliwością i mamy nadzieję, że w przyszłej imprezie weźmie udział jeszcze więcej biegaczy amatorów, szczególnie z naszego miasta.

Organizatorzy biegu mieli wsparcie Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego Gala.
Barczewo Biega 2014 odbyło się pod patronatem Burmistrza Barczewa - Lecha Jana Nitkowskiego. Organizatorzy dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które były zaangażowane w organizację biegu. O bezpieczeństwo podczas biegu zadbali: barczewscy policjanci, strażacy oraz strażnicy miejscy, których wspomagali wolontariusze.

Szczególnie podziękowania należą się hojnym sponsorom, a byli nimi - Kamal, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Barter, Zalesie Mazury Active Spa, Tewes Bis, Leśny Park Linowy, Transport Witkowski, Piekarnia Eko, Makro, Jarmot, Paper Mate, She’s Fit, Natur House, Górko, Parker, MP Group.

Imprezę, w zakresie logistycznym wspierała również Rodzina Witkowskich z Wrócikowa, której pomoc przy finalizacji biegu była bezcenna. Organizatorzy dziękują za wsparcie, poprowadzenie i wystartowanie imprezy ambasadorowi Barczewo Biega 2014 - Pawłowi Pszczółkowskiemu.

Grzegorz Gawrylczyk

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego

Olsztyńska24 Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego – Artykuły Internautów

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages