Piątek, 6 grudnia 2019. Imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Spojrzeć z lotu ptaka na Barczewo

2015-08-28 17:28:40 (ost. akt: 2015-08-28 17:29:28)

Autor zdjęcia: wu-ka

Z tarasu widokowego ratusza widać starówkę, kościoły, staw, zakład karny, rzeki i wsie w promieniu kilku kilometrów. Nowa atrakcja ściąga wielu turystów.

Miasto podsumowało projekt pod nazwą "Wzrost atrakcyjności gminy Barczewo poprzez renowację kluczowych obiektów dziedzictwa kulturowego". Co kryje się pod tą nazwą?

Trzy inwestycje: rewitalizacja poddasza ratusza łącznie z budową sali sesyjnej i wystawienniczej i utworzeniem tarasu widokowego, remont i konserwacja Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego oraz adaptacja dawnego kościoła ewangelickiego na wystawienniczo- muzyczny obiekt pod nazwą Skarbiec Kultury Europejskiej. Inwestycje były realizowana w latach 2012-2015 i kosztowały ponad 3 mln zł, z czego dotacja unijna wynosiła 2,4 mln zł.

Oddany niedawno do użytku taras widokowy na wieży ratuszowej codziennie przyciąga turystów. Wchodzi się tam po krętych schodach. W oczy rzuca się nowa wieża ratuszowa. Starą zdemontowano w lutym, bo nie nadawała się już do remontu. Trzy miesiące później zamontowano nową. Szkielet konstrukcji, zbudowanej z sosnowych desek i połączonej 320 sosnowymi gwoździami, otoczono tytanowo-cynkową blachą.

Turyści, których spotkaliśmy na tarasie, byli zgodni, że widok z kilkunastu metrów wysokości to niepowtarzalne przeżycie. Świetnie widać najważniejsze obiekty miasta, a w pogodne dni okoliczne wioski i jeziora. — I dopiero stąd można zobaczyć, jak bardzo Barczewo zmieniło się na korzyść w ostatnich latach — mówi pani Krystyna, była nauczycielka, która oglądała panoramę miasta z wnuczkami Leną, Mają i Olą.
Jest jedenasta. Za godzinę ratuszowy zegar oznajmi południe, a kuranty wybiją melodię "O, Warmio, moja miła", którą skomponował urodzony w Barczewie Feliks Nowowiejski...

Władysław Katarzyński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. menel Barcz. #1941454 | 81.15.*.* 27 lut 2016 13:12

    Można obczajć gdzie jest police i gdzie można wypić piwko

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages