środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Bel Canto zaśpiewał Nowowiejskiego

2016-02-10 10:40:42 (ost. akt: 2016-02-10 09:41:49)
Chór Bel Canto śpiewa 7 bm. „Rotę” w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego. Dyryguje Jan Połowianiuk.

Chór Bel Canto śpiewa 7 bm. „Rotę” w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego. Dyryguje Jan Połowianiuk.

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Chórzyści z olsztyńskiego zespołu Bel Canto pod dyrekcją Jana Połowianiuka uczcili w Barczewie w niedzielę, 7 lutego, pamięć Feliksa Nowowiejskiego, który się tutaj urodził. Z okazji 139. rocznicy urodzin kompozytora „Roty” zaśpiewali jego pieśni.

- Nowowiejskiego mamy w swoim repertuarze i śpiewamy go od początku istnienia chóru, który liczy 20 lat – powiedział Jan Połowianiuk, mieszkaniec Barczewa . – Jubileusz urodzin autora „Roty” i innych kompozycji stwarza okazje do przybliżenia mieszkańcom Barczewa tej wybitnej postaci. Nie wszyscy bowiem nawet tutaj wiedzą, jak ważny jest Nowowiejski dla polskiej, dla europejskiej kultury muzycznej oraz Warmii. Dlatego też będziemy dzisiaj rozdawać reprodukcję ulotki plebiscytowej z 1920 roku, kiedy to Feliks Nowowiejski przywiózł Warmiakom Hymn Warmiński „O Warmio moja miła”. Na odwrocie ulotki można też znaleźć informacje dotyczące pierwszych godzin życia Feliksa Nowowiejskiego, według opracowania barczewianina Wojciecha Zenderowskiego.

Członkowie chóru zaczęli swój happening od zwiedzenia Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego- muzeum, które w roku ubiegłym zostało wyremontowane przez miasto przy wsparciu środków z UE. Znajdują się tam m. in. pamiątki osobiste kompozytora, reprinty zapisów nutowych, plakaty z przedstawień muzycznych w oparciu o jego dzieła. Przy fortepianie należącym kiedyś do siostry Feliksa Nowowiejskiego, Marii, chór wykonał wspomniana „Rotę”. Chórzyści zaśpiewali też punktualnie o 13.00. A to dlatego, że właśnie o tej godzinie Feliks Nowowiejski się urodził.

„Na początku lutego 1877 roku zima była wyjątkowo mroźna – czytamy w ulotce. – Rankiem 7 lutego czeladnicy niezbyt dokładnie napalili w piecach domu Nowowiejskich, wiec było w nim raczej chłodno. Z tego powodu Katarzyna udała się do zaprzyjaźnionych sąsiadów, Forennych, mieszkających po drugiej stronie ulicy. I tam, według niektórych relacji, miała urodzić Feliksa (…). Przyszedł na świat dokładnie o godzinie 13.00 co do minuty”. Tę ostatnią wzmiankę zamieścił na akcie chrztu miejscowy proboszcz.

W tym dniu chór zaśpiewał również pieśni Nowowiejskiego w kościele św. Anny, szukali na miejscowym cmentarzu nagrobków rodziny Nowowiejskich, a poza tym chórzyści złożyli kwiaty pod pomnikiem Feliksa Nowowiejskiego przy szkole podstawowej.

Rok bieżący został w Polsce ogłoszony rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Happening był autorskim pomysłem chórzystów, poza programem oficjalnej uroczystości, która w tym dniu przygotowało miasto, prezentacji muzycznych i wystawy okolicznościowej itp. Obchody roku Nowowiejskiego w Barczewie zapoczątkowała styczniowa sesja Rady Miejskiej, podczas której ustanowiono „Hymn Warmiński” hymnem tego miasta. W maju odbędzie się kolejny, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, w innych miesiącach przewidziano m.in. prelekcje i wystawy, wspólne odśpiewania „Roty” przez mieszkańców w celu wpisania tego wydarzenia do Księgi Rekordów Guinnessa, konkurs literacki związany z oratorium „Quo vadis”, do powstania którego była powieść Sienkiewicza pod tym samym tytułem. A to dlatego, że rok 2016 ogłoszono również rokiem Sienkiewicza.

Władysław Katarzyński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages